Kreval Şurup Nedir? Kreval Şurup Ne İçin Kullanılır? Kreval Şurup Fiyat

Ana Sayfa » Sağlık » Kreval Şurup Nedir? Kreval Şurup Ne İçin Kullanılır? Kreval Şurup Fiyat
Kreval Şurup Nedir? Kreval Şurup Ne İçin Kullanılır? Kreval Şurup Fiyat

Kreval Şurup, anti-tüsif denilen ilaçlar grubuna dahil olan medikal bir ilaçtır. Kreval Şurup etkin maddesi, butamirat sitrat’tır. Kreval Şurubun her 1 ölçeğinde yani 5 ml içerisinde, 7,5 mg butamirat sitrat bulunmaktadır. Kreval Şurup içerisinde bulunan yardımcı maddeler; Kayısı aroması, Sorbitol, Sodyum sakkarin, Gliserin, Karboksimetilselüloz sodyum, Benzoik asit ve Deiyonize su’dur.

Kreval, şurup formunda bir ilaçtır ve ‘’Öksürük Baskılayıcı İlaçlar’’ kategorisinde bulunan ilaçlar grubuna dahildir. 100 ml, bal rengi cam şişelerde ve ölçekleri ile birlikte tüm eczanelerde satılmaktadır.

Özellikle kuru öksürüğün tedavisinde kullanılan Kreval Şurup, 3 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde kullanılmaktadır. Akut öksürüğün ve kuru öksürüğün tedavisinde çok etkili olan Kreval Şurup, 3 yaşın altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kreval Şurup kullanmadan bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Kreval Şurubun etkin maddesi olan butamirat sitrat ya da yardımcı bileşenlerine karşı alerjiniz var ise bu şurubu kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.
 • Kreval Şurup kullanımı ile alakalı doktorunuz ya da eczacınız ile mutlaka konuşun. Çünkü özellikle 3 yaş üstü çocuklar ve ergenlerde dikkatli kullanılması gerekmektedir.
 • Kreval Şurubu önerilen dozda almanıza rağmen öksürüğünüz devam ediyorsa, durum hakkında doktorunuza bilgi verin. Ve Kreval Şurubu doktorunuz ya da eczacınızın söylediği süreden daha uzun kullanmayın. Çünkü Kreval Şurup uzun süreli kullanımlar için uygun değildir.
 • Kreval Şurup, öksürük refleksini baskılamaktadır. Bu nedenle balgam söktürücü olarak bilinen diğer öksürük şurupları ile aynı anda kullanılması uygun değildir. Kreval Şurup ile diğer öksürük şuruplarının birlikte alınması, balgam oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Kreval Şurup kullanımı esnasında başka bir ilaç kullanırsanız ya da kullanma ihtimaliniz var ise, bu durumu eczacınız ya da doktorunuz ile paylaşın. Çünkü Kreval Şurup ile diğer ilaçların etkileşimi bilinmemektedir.
 • Dar bir törapötik indeksi olduğu bilinen ilaçlar ve güçlü enzim inhibitörleri olarak bilinen ilaçları kullanıyorsanız, Kreval Şurubu kullanmamalısınız. Bu durumun sizin için geçerli olup olmadığını eczacınızdan ya da doktorunuzdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
 • Kreval Şurup, kişide uyuşukluk ve baş dönmesi yapabilmektedir. Bu nedenle Kreval Şurup kullanımı dikkatlice yapılmalıdır.
 • Kreval Şurubun 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir ve şişe açıldıktan sonra raf ömrü 6 aydır.
 • Kreval Şurup, çocukların görmeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.
 • Kreval Şurubun son kullanma tarihi geçti ise kesinlikle kullanılmamalı ve derhal imha edilmelidir. Kreval Şurup gibi ilaçları atık su ve evsel atıklara atmamak gerekir. Kreval Şurup imha yöntemleri ile ilgili gerekli bilgiyi eczacınızdan alabilirsiniz.
 • Böbrek ya da karaciğer hastalıkları olanların Kreval Şurup kullanımında dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu hastalığa sahip olanlarda Kreval Şurup yan etkileri görülme olasılığı oldukça yüksektir.
 • Kreval Şurubun ateş düşürücü özelliği bulunmamaktadır.
 • Kreval Şurup içerisinde sorbitol bulunmaktadır. Eğer daha önce her hangi bir doktor tarafından şekerlere karşı intoleransınızın olduğu söylendi ise, bunu Kreval Şurup tavsiye eden eczacınıza ya da doktorunuza söylemeniz gerekmektedir.
 • Kreval Şurubun yaşlılarda kullanımı hakkında her hangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Kreval Şurup kullanımı nasıl olmalıdır?

 • Kreval Şurup kullanımı eczacınızın ya da doktorunuzun talimatları doğrultusunda yapılmalıdır.
 • Yetişkinler için Kreval Şurup, günde 4 kere 3 ölçek (15 ml) şeklinde olmalıdır. Kreval Şurubu doğru dozda kullanmak için kutusundaki ölçü kabını kullanabilirsiniz.
 • 3-6 yaş arası çocuklarda Kreval Şurup günde 3 defa ve 1 ölçek (5 ml) şeklinde kullanılmalıdır.
 • 6-12 yaş arası çocuklarda Kreval Şurup günde 3 defa ve 2 ölçek (10 ml) şeklinde kullanılmalıdır.
 • 12 yaş üstü çocuklarda Kreval Şurup günde 3 defa 3 ölçek (15 ml) şeklinde kullanılmalıdır.
 • Kreval Şurubun 3 yaş altı çocuklarda kullanımı araştırılmamıştır. Bu nedenle Kreval Şurup 3 yaş altı çocuklarda kullanılmamaktadır.
 • Kreval Şurup aç ya da tok kullanılabilmektedir.
 • Kreval Şurubu ölçü kabı ile kullandıktan sonra, ölçü kabını mutlaka yıkamanız gerekmektedir.
 • Kreval Şurup kullanımı esnasında öksürüğünüz kesilmedi ise ve 4-5 günden daha uzun süredir öksürüğünüz devam ediyor ise, bu duruma ateş, nefes darlığı ya da göğüs ağrısı da eşlik ediyor ise derhal doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.
 • Kreval Şurup kullanımını unutursanız, kesinlikle çift doz almamalısınız.
 • Kreval Şurup 1 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır. Ancak doktorunuz ya da eczacınız Kreval Şurup kullanım sürenizi uzatabilir.

Kreval Şurup Yan Etkileri;

Kreval Şurup, içerdiği bileşenleri nedeni ile tıbbi müdahale gerektiren ve istenmeyen yan etkilere neden olabilmektedir. Ya da tam tersi Kreval Şurup yan etkileri görünmeyebilir. Bu tamamen Kreval Şurup kullanan hastanın vücut fonksiyonlarına bağlı olarak değişebilen bir durumdur.

Kreval Şurup kullananlarda nadir de olsa görülen yan etkiler;

 • İshal,
 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı,
 • Kurdeşen,
 • Mide bulantısı ya da kusma,
 • Karın ağrısı,
 • Deri döküntüsü gibi durumlardır. Bunlardan herhangi birinin görülmesi durumunda, derhal Kreval Şurup kullanımı sonlandırılmalı ve doktora bilgi verilmelidir.

Özellikle Kreval Şurup kullanımı sonrası ciltte döküntü görülmesi çok ciddi bir yan etkidir. Böyle durumlarda Kreval Şurup kullanımı derhal bırakılmalı ve acil tıbbi müdahaleye ya da hastaneye yatmanıza gerek olabileceğinden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.

Uyku hali, bulantı ve ishal daha hafif yan etkilerdir ve sadece Kreval Şurup kullanımının sonlandırılması yeterli olacaktır.

Kreval Şurup Fiyat

Tüm eczanelerden reçeteli ya da reçetesiz alabileceğiniz Kreval Şurup güncel fiyatı 15.88 TL’dir. Eğer Kreval Şurup ücret ödemeden almak istiyorsanız, doktorunuza reçete ettirmeniz gerekmektedir. Reçete edilen Kreval Şurup ücreti SGK tarafından karşılamaktadır.

Kreval Max Ne İçin Kullanılır?

Kreval Max, etiyolojisi değişik akut öksürük, cerrahi girişimler ya da bronkoskopi için ameliyattan sonra ya da önce öksürüğün kesilmesi ile ilgili durumlarda kullanılan medikal bir ilaçtır.

Kreval Şurup Kullananlar

Kreval Şurup kullananların yorumları;

‘’Bir aydır hiç kesilmeyen öksürüğüm vardı. Kreval Şurubu bir tavsiye üzerine aldım ve üçüncü kullanımımdan sonra öksürüğümün şiddeti azaldı. Üçüncü gün itibari ile tamamen kesildi. Şiddetle herkese tavsiye ederim. Kullanın ve kullandırın. ‘’

‘’14 yaşındaki oğlum özellikle geceleri çok öksürüyordu ve öksürüğünden uyuyamıyordu. Doktor tavsiyesi ile Kreval Şuruba başladık. Başladığımız gece çocuğum rahat uyudu ve birkaç içinde öksürük tamamen kesildi’’

Kreval Şurup Muadili

Kreval Şurubun muadili olan şuruplar; Butamcod, Butirol, Cutmirat, Kaf, Notuss, Sinecod, Tamiral, Tusamol, Butamcod, Codactiv, Butamcod Fort, Butamcod Ford Plus, Butirol Fort’tur.

Kreval Şurup Hamilelikte Kullanılır mı?

Hamilelik ya da emzirme döneminde Kreval Şurup kullanıp kullanmayacağınızı eczacınızdan ya da doktorunuzdan öğrenmeniz gerekmektedir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında Kreval Şurup kullanımı kesinlikle yapılmamalıdır. Hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterin de kullanımı ile alakalı uzman görüşü almalısınız. Kreval Şurup kullanımı esnasında hamile olduğunuzu öğrenirseniz mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.

 

Kreval Şurup Nedir? Kreval Şurup Ne İçin Kullanılır? Kreval Şurup Fiyat - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

RASTGELE İÇERİKLER

Onadron Damla Nedir? Onadron Damla Ne İşe Yarar? Onadron Damla Fiyatı 2021 Panalgine Nedir? Panalgine Ne İşe Yarar? Panalgine Fiyatı 2021 Locoderm Krem Nedir? Locoderm Krem Ne İşe Yarar? Prepagel Nedir? Prepagel Ne İçin Kullanılır? Prepagel Fiyatı 2021 Kreval Şurup Nedir? Kreval Şurup Ne İçin Kullanılır? Kreval Şurup Fiyat Tre Krem Nedir? Tre Krem Ne İçin Kullanılır? Tre Krem Fiyatı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Portal Bilgi - Tüm Hakları Saklıdır