Sipraktin Şurup Nedir? Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar? Sipraktin Şurup Fiyatı ve Yan Etkileri

Ana Sayfa » Sağlık » Sipraktin Şurup Nedir? Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar? Sipraktin Şurup Fiyatı ve Yan Etkileri
Sipraktin Şurup Nedir? Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar? Sipraktin Şurup Fiyatı ve Yan Etkileri

Yeme bozukluğu yaşayan yetişkinlerin ve iştahsızlık sorunu yaşayan çocukların tedavisinde kullanılan ‘’Sipraktin Şurup nedir? Sipraktin Şurup ne işe yarar? Sipraktin Şurup fiyatı ve yan etkileri’’ gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sipraktin Şurup Nedir?

Sipraktin Şurup aslında alerjik rinit, kaşıntı, alerjik deri sorunları, ürtiker, gözde yanma ve göz sulanması, kızarıklık, egzaman, alerji kaynaklı burun akıntısı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bir şuruptur. Fakat yeme bozukluğu yaşayan yetişkinlerin ve iştahsızlık sorunu yaşayan çocukların tedavisinde de gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle çocuklarında yemek yeme sorunları ile karşı karşıya kalan ebeveynler Sipraktin Şurubu çok iyi bilirler. Sipraktin Şurup ne kadar eczanelerde satılan bir şurup olsa da aslında kilo aldırmaya yardımcı, iştah açıcı bir gıda takviyesidir.

240 ml’lik şişelerde 5 ml’lik ölçeği ile birlikte satılan Sipraktin Şurup, sarı ve beyaz kutuda satılan bir ilaçtır. Sistemik antihistaminikler diye isimlendirilen reçeteli bir şuruptur. Sipraktin Şurup içerisinde bulunan etkin madde, her 5 ml içerisinde 2 mg siproheptadindir. İçeriğinde bulunan yardımcı maddeler ise; metil paraben, sodyum sakarin, propil paraben, gliserin, şeker, etil alkol, nane esansı, kinolin sarısı ve saf sudur.

Sipraktin Şurup kullanımı öncesi bilinmesi gerekenler;

 • Sipraktin Şurup iştah arttırıcı özellikte olduğu için tansiyon hastalarında ve şeker hastalarında kullanılmamaktadır. Çünkü bu hastalarda Sipraktin Şurup, kilo alımı ile birlikte çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Sipraktin Şurup kullanımı;

 • Sipraktin Şurup, 2-14 yaş arasında kullanılması tavsiye edilen bir üründür. 14 yaşın üstündeki insanlar bu ilacı kullanacaksa mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmalıdır.
 • Sipraktin Şurubun 2-6 yaş aralığında günde 3 defa 2 mg ölçek olacak şekilde kullanılması gerekmektedir.
 • Sipraktin Şurubun 7-14 yaş aralığında ise, günde 3 defa 4 mg ölçek olacak şekilde kullanılması gerekmektedir.
 • Eğer Sipraktin Şurubu 14 yaş üzerinde kullanacaksanız da günde 32 mg doz olacak şekilde kullanılmalıdır ve buz doz miktarı kesinlikle aşılmamalıdır.
 • Sipraktin Şurup kullanımına başlamadan önce şişenin iyice çalkalanması gerekmektedir.
 • Sipraktin Şurubun gece yatmadan önce tok karnına içilmesi tavsiye edilmektedir.

Sipraktin Şurup Yan Etkileri;

 • Sipraktin Şurup, genellikle çocukların iştahsızlık problemlerini gidermek için önerilen takviye bir üründür. Bu nedenle Sipraktin Şurup kullanacak ebeveynlerin bu ürünün kullanım şeklini ve yan etkilerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir.
 • Sipraktin Şurup kullanımı esnasında çocuklarda meydana gelen kilo artışı mutlaka uzman bir doktor tarafından takip edilmelidir. Takip edilmez ise fazla kilo almaya bağlı gelişen obezite hastalığına davetiye çıkarmış olabilirsiniz.
 • Sipraktin Şurubun en yaygın görülen yan etkileri uyku hali ve sersemlik yapmasıdır. Fakat bu yan etkiler geçici yan etkilerdir ve Sipraktin Şurubun kesilmemesi gerekmektedir.
 • Astım hastalığı olanlar, mide rahatsızlıkları olanlar, karaciğer ve böbrek hastalıkları olanların Sipraktin Şurup kullanması önerilmemektedir.
 • Ayrıca orta yaş ve yaşlılarda, gebelik ve hamilelik döneminde de Sipraktin Şurup kullanılması önerilmemektedir.
 • Sipraktin Şurup kullanımı esnasında nedir görülen yan etkiler;
 • Balgam renginin koyulaşması,
 • Ağızda kuruluk,
 • Burun ve boğazda kuruluk hissi oluşması,
 • Burunda tıkanıklık,
 • Hırıltılı soluma,
 • Nefes almada zorlanma,
 • Kaşıntı ve döküntü oluşması,
 • Kol ve bacaklarda şişme gibi belirtilerin olması durumunda derhal Sipraktin Şurup kullanımı sonlandırılmalı ve en yakın sağlık kuruluşundan tıbbi destek alınmalıdır.

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar?

 • Alerjik rinit, kaşıntı, alerjik deri sorunları, ürtiker, gözde yanma ve göz sulanması, kızarıklık, egzaman, alerji kaynaklı burun akıntısı gibi semptomların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 • Sipraktin Şurup, yaşıtlarından daha az kiloya sahip olan ve ne yapılırsa yapılsın kilo alamayan çocuklar için kullanılan takviye bir üründür.
 • Sipraktin Şurup, çocuklarda var olan iştahsızlık sorunun gidermektedir. Üretildiği zamanlar aslında alerji için kullanılan Sipraktin Şurup, bir süre sonra iştah açtığı görülmüş ve kilo aldırıcı takviye olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 • Sipraktin Şurup, suçiçeği hastalığında oluşan kaşıntının giderilmesi için kullanılmaktadır.
 • Sipraktin Şurup, alerjiye bağlı olarak gelişen burun akıntısı ve hapşırma gibi semptomlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kan ve plazma ile ilgili alerjik hastalıkların tedavisinde de kullanılan Sipraktin Şurup, alerji sonucu yüzde ya da boğazda şişme durumu yani anjiödem durumlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • İlkbahar mevsiminde sık sık göreülen gözde konjonktiva tabakasının iltihabı tedavisinde de Sipraktin Şurup kullanılmaktadır.
 • Bitki, böcek ya da deniz canlılarının teması sonucu ortaya çıkan alerjik dermatit tedavisinde de Sipraktin Şurup, egzama ve kurdeşen kaynaklı hastalıkları da tedavi etmektedir.
 • Sipraktin Şurup, sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşmasına da yardımcı olmaktadır.
 • Solunum sistemi üzerinde önemli faydaları olan Sipraktin Şurup, cilt rengini normale döndürmekte ve cilt yapısını düzeltmektedir.

Sipraktin Şurup Fiyatı

Özellikle kilo alma ve iştahsızlık sorunlarının tedavisinde kullanılan ve oldukça etkili bir ilaç olan Sipraktin Şurup, eczanelerden reçeteli ya da reçetesiz olarak satın alınabilmektedir. Sipraktin Şurup fiyatı, reçetesiz alındığında 30.54 TL’dir. Eğer Sipraktin Şurubu doktorunuza reçete ettirirseniz ücret ödemenize gerek yoktur. Sipraktin Şurubun ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır.

Sipraktin Şurup Muadili

Sipraktin Şurup ile içeriği aynı olan ileçlar; Avil şurup, Prakten şurup ve Polivit şuruptur.

Sipraktin Şurup Kullanıcı Yorumları

‘’Oğluma doktor mevsim alerjisi için verdi, kilo aldırdığını bilmiyorduk. 3 gün kullandıktan sonra çocuk aşırı yemeye başladı ve doktora sorduk. Sipraktin Şurubun aynı zamanda iştah açtığını ve kilo aldırdığını söyledi. Oğlum zayıf olduğu için sorun yaşamadık ama kilo problemi olan çocuklarda dikkatli kullanılmasında fayda var.’’

‘’Kızım suçiçeği geçirdi ve çok kaşınıyordu. Doktora götürdük ve Sipraktin Şurup yazdı. Daha bir günde çocuk kafasını kaldıramadı. Normalde çok hareketli bir çocuktur. Sipraktin Şurup bir süre hem bizim hem de kızımızın dinlenmesini sağladı açıkçası. Herhangi bir yan etkisi yok ve kaşıntıyı ilk kullanımda geçiriyor.’’

Sipraktin Şurup Kilo Almak İçin Kullanılır mı?

 • Beslenme uzmanların özellikle belirttiği şey, Sipraktin Şurubun bir ilaç olmadığı ve iştah açmaya yardımcı bir gıda takviyesi olduğudur.
 • Sipraktin Şurup, kesinlikle kilo aldırır diye bir yargı yoktur. bu şurup kilo aldırmaktan ziyade iştah açmaktadır. Dolayısıyla iştahı açılan çocuk ya da yetişkin daha fazla gıda tükettiği için de kilo almaya başlamaktadır.

Sipraktin Şurup Cinsellikte Etkili mi?

Sipraktin Şurup kullanan kişilerde cinsellikte olumlu ya da olumsuz bir etkisi olduğuna dair bilgi ya da bulgu bulunmamaktadır. Sipraktin Şurubun cinsellikte etkili olup olmadığını doktorunuza sorabilirsiniz.

Sipraktin Şurup Sakinleştirir mi?

Sipraktin Şurubun kullanan kişiyi sakinleştirdiğine dair herhangi bir bilgi ya da bulgu bulunmamaktadır. Sipraktin Şurubun sakinleştirip sakinleştirmediğini doktorunuza sorabilirsiniz.

Sipraktin Şurup İştah Açar mı?

Sipraktin Şurup normalde bir alerji ilacıdır. Fakat Sipraktin Şurup aynı zamanda iştah açmakta ve kilo aldırmaktadır. Çoğu uzman doktor tarafından da Sipraktin Şurup kilo aldırmak için reçete edilmektedir.

 

Sipraktin Şurup Nedir? Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar? Sipraktin Şurup Fiyatı ve Yan Etkileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

RASTGELE İÇERİKLER

Dex Forte Nedir? Dex Forte Ne İşe Yarar? Dex Forte Fiyatı 2021 Onadron Damla Nedir? Onadron Damla Ne İşe Yarar? Onadron Damla Fiyatı 2021 Fucicort Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Gyno Lomexin Krem Nedir? Gyno Lomexin Krem Ne İşe Yarar? Gyno Lomexin Krem Fiyatı Fucidin Krem Nedir? Fucidin Krem Ne İşe Yarar? Zalain Krem Nedir? Zalain Krem Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Zalain Krem Fiyatı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Portal Bilgi - Tüm Hakları Saklıdır